Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Dobre mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu ciekawostce i ciekawostek historycznych. To mieszkanie, które nie jest naprawdę popularne jak nowe w Polsce, jednak jest dużo do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów pozostaje wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o dużej historii, w jakim kręciły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie osiągnęły w 1364 roku, i przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto zajrzeć Rynek, będący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wybudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, jakim stanowi ulica Sienkiewicza.

To mieszkanie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna wiąże się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest świetnie zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych mieszkań tego cudownego miasta. Samą z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest oczywiście Sandomierz. Zwany ze względu na domowe miejsce „Małym Rzymem”, umieszczony jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto także zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i cechuje je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to ulubione miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To absolutna brama miejska, która wzięła się do bliskich czasów. By zobaczyć miasto z pozostałej strony warto zobaczyć podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i jedzie przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie trudna, gdyż góry są stosunkowo niskie, a kursy nie chodzą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze znajdują się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który stanął w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia człowieka w współczesnym terenie, datowane na moment paleolitu. Góry Świętokrzyskie to oraz miejsce, któremu uroku dodają liczne legendy i dania ludowe, kultowe są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to mieszkanie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem domów i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to mieszkanie, które nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko pałac z dołami i labiryntami, lecz też największą hodowlę bizonów amerykańskich. Zaistniał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi ostatnie jakiś z najdalszych, murowanych domów w Polsce. Pałac jest tani dla turystów dodatkowo można go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w jakiej występował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przekształcona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym miejscu pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe rozpoczęła się w 1620 roku, a dokonała w 1644, istniała to piękna warownia otoczona bastionami, największa w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dziś wzięły się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz także pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments