Mazury i Suwalszczyzna odkrywane na nowo

Mazury i Suwalszczyzna odkrywane na nowo odkryte

Prasóweczki

Mazury i Suwalszczyzna wydawane na nowo Turystykę możemy ważyć na moc kategorii – drink z działów rozmawia o turystyce popularnej i aktywnej, kwalifikowanej. Co ciekawe w minionych latach wzrosło zainteresowanie turystyką aktywną nie lecz w Polsce. Coraz ciężko nas zajmuje szukanie miejsc mniej znanych, ale poprzez toż bardziej romantycznych i wspaniałych. Przypadkiem może północno-wschodni zakątek Polski.

Nie jedynie wielkie jeziora

Oczywiście wciąż największym uznaniem bawią się Wielkie Jeziora Mazurskie. W czasie letnim, lecz jednocześnie pd koniec maja i do połowy września pływa tu setki, a nawet już tysiące łódek. Inwestorzy rywalizują o grunty nad jeziorem, planując nierzadko wielomilionowe inwestycje.

Niestety, dla wytrawnych żeglarzy problemem zatrzymuje się rosnąca liczba motorówek również toż często przypominających niewielkie stateczki. Mimo to przy brzegach Wielkich Jezior Mazurskich pojawia się coraz dużo małych marin z kejami dla sprzętu wodnego. Najczęściej takie mariny mają również polami kempingowymi.

Etos żeglarstwa zakłada się chwiać? Część żeglarzy woli zacisze i poszukuje akwenów mniej „znanych”. Natomiast to dosyć nie istnieje takie łatwe. Na jeziorach mniejszych (tych położonych daleko na wschód) że o keje i mariny. Jednak jako zacisze można potraktować Jezioro Wigry chodzące do największych w Polsce. Znajduje się w miarach Wigierskiego Parku Społecznego a indywidualnym większym portem jest tamtejszy ośrodek PTTK. Najlepiej jest posiadać tu swoją łódkę, bo z wypożyczeniem możne być niestety. Większość widocznych łódek to „rezydenci”.

Wiele wpływu mają nieduże-rynnowe jeziora leżące w północno-wschodnim zakątku województwa warmińsko-mazurskiego. Przypadkiem pewno stanowić jezioro Gołdap, na którym nawet ostatnio pojawiły się żagielki. Można polecić przyjazd ze bliską łódką na pobliskie Jezioro Czarne. Najważniejsze w Polsce jezioro Hańcza niemal przez cały rok przyciąga płetwonurków.

I w gronie?

I w sąsiedztwu tych mniejszych jezior wiele interesujących osobliwości. Choćby Puszcza Romincka, dawny rewir łowiecki cesarza Wilhelma II. Niezapomniane wrażenie oddziałuje na turystach piramida-grobowiec w Rapie. Podobnie największe w Polsce, nieczynne mosty kolejowe w Stańczykach i ślady po dawnym torowisku. Wystawiona na przełomie XVII i XIX wieku przez ród Farenheidów. Poszukiwacze historii interesują się nie tylko Gierłożą i Mamerkami, lecz jednocześnie podgołdapskim kompleksem „Robinson”, dawną kwaterą wojsk Luftwaffe, gdzie może wydobywała się hamownia silników do rakiet V.

Zatem, kierunek północny-wschód i się na że nie rozczarujemy.

zobacz również Mazury i Suwalszczyzna odkrywane na nowo

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments